Творчы вечар

22 Feb,2021

Название: Творчы вечар

Автор: Радзько Нэлі

Издание: Новополоцк сегодня. – 2021. – 19 февр. - С. 16.

У рамках новага праекта “Адкрыць талент у кожным” у цэнтральнай бібліятэцы імя У.Маякоўскага адбыўся творчы вечар наваполацкай паэткі, бібліятэкара Наваполацкага музкаледжа Марыны Свірыдавай “Сем чароўных нот яе паззіі”.

Марына Уладзіміраўна - удзельнік літаб’яднання “Літаратурны каўчэг”, адзін з аўтараў зборнікаў “Узыходжанне”, “Час бліскавіц”, “Святая памяць”, “75 пераможных” і іншых. Мае шэраг дыпломаў расійскіх літаратурных прэмій “Паэт года – 2013. Дэбют”, “Паэт года – 2014”, “Спадчына – 2015”, “Паэт года -2017”. Песня на яе вершы “Прысвячэне Полацку”, музыку да якой напісаў Віктар Малых, заняла ў 2019 годзе першае месца ў конкурсе “Благовест”.

Выкладчыкі музкаледжа Таццяна Адзінцова і Марына Марковіч выканалі на вершы аўтара песню “Беларусь мая” і раманс “Твая дарога ў храм” (музыка В.Малых).Творы паэткі дэкламавалі яе калегі па пяру Таццяна Красічонак, Таццяна Ціханава, Рыма Авілава. А замежныя сябры Марыны Свірыдавай – Вільгельм Гольдэрбайн (Германія), Алена і Кацярына Ягоравы, Надзея Міхайлоўскіх з Расіі і Леў Шафер з Ізраіля даслалі музычныя відэаролікі на вершы аўтара. Упрыгожыла мерапрыемства выстава творчых работ гераіні вечара ў тэхніцы “алмазная мазаіка”.

Еще в этой категории: « Выставы Да Дня роднай мовы »